sobota, 4 marca 2017

Ostateczna ocena Leszna

Na koniec mojego "spaceru" po Lesznie poprosiłem Panią Irenę o kilka słów dotyczących charakteru miasta. W końcu, kto może lepiej ocenić jakieś miejsce niż osoba mieszkająca tam od 49 lat?

-Leszno jest takie akurat. Nie za duże, nie za małe, wszędzie można dojść pieszo. Aktualnie mamy tu wszystkiego pod dostatkiem, niczego nie brakuje. Jest praca, są szkoły, galerie handlowe i obiekty rozrywkowe. Ponadto, od zawsze jest tu pełno zieleni. Oprócz tego, tak jak wspominałam wcześniej - jest tu bardzo spokojnie. Oprócz pojedynczych przypadków, jest tu także bezpiecznie. Człowiek nie boi się wyjść nocą na spacer, nie obawia się, że ktoś może na niego napaść. W przeciwieństwie do dużych miast, tutaj ludzie się nie spieszą, żyją spokojnie, a co najważniejsze, są dla siebie życzliwi.

Tym oto optymistycznym akcentem chciałbym zakończyć moją podróż po Lesznie i jego historii. Z rozmowy z Panią Ireną w mojej głowie zrodził się sielankowy, spokojny obraz miasta. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak wybrać się tam osobiście, czego i Wam życzę.

źródło zdjęcia: eszkola-wielkopolska.pl

Znani lesznianie

Zapytałem mojej rozmówczyni o sylwetki znanych ludzi pochodzących z Leszna. Pani Irena po chwili namysłu wymieniła kilka z nich:

-Stanisław Leszczyński herbu Wieniawa był królem Polski w latach 1704-1709 i 1733-1736. Wywodził się z osady Leszczno, która później, w wyniku rozwoju, przeobraziła się w miasto Leszno. -Johann Metzing był niemieckim lekarzem i posłem, a także wielkim przyjacielem Polaków. Często uważany jest za "ojca" higieny wojskowej.
-Jan Jonston był uczonym, lekarzem, przyrodnikiem i historykiem. Jego imieniem nazwano jeden z parków w mieście.
-Stanisław "Grot" Rowecki, generał dywizji Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, dowódca AK, Komendant Główny ZWZ i teoretyk wojskowości. Zasłużony bohater wojenny.
-Stanisław Grochowiak, znany poeta i dramatopisarz, publicysta i scenarzysta filmowy. Zapisał się w historii tym, że jako powojenny poeta poszukiwał nowych form ekspresji poetyckiej. Sprzeciwiał się także tradycyjnej interpretacji piękna.

Byłem pod wrażeniem łatwości, z jaką Pani Irena wymieniała kolejnych zasłużonych leszczynian. Jeszcze większe wrażenie zrobiła na mnie znajomość ich życiorysów. Mało kto w dzisiejszych czasach byłby w stanie wymienić zasłużonych mieszkańców swojego miasta. Zwłaszcza, gdy jest to miasto tak małe, jak Leszno.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Aktualna polityka i inwestycje Leszna

Obecnie prezydentem Leszna jest 42-letni Lukasz Borowiak. Postanowiłem zapytać Panią Irenę co sądzi o jego prezydenturze oraz jak ocenia podejmowane przez aktualny samorząd inwestycje.

-Nasz prezydent jest młody, rozumie potrzeby nowoczesnego świata. Co prawda sprawuje rządy dopiero od 2 lat, ale już sporo zmienił. Za jego kadencji powstał u nas teatr. Sukcesywnie odnawiane są drogi i wycinane stare drzewa, a na ich miejsce sadzone są nowe. Widać również, iż prezydent przykłada sporą wagę do walorów estetycznych. Coraz częściej na ulicach widać ozdobne lampy. Powstają także fontanny i deptaki. Za jego kadencji zaczęto także tworzyć nowe parki i rozbudowywać te istniejące. W zasadzie, to rozwój Leszna trwa dopiero od 5 lat, choć jego najintensywniejszy etap przypadł na ostatnie dwa lata.

Inwestowanie w wizualne upiększanie miasta popierają także mieszkańcy. W 2015 roku znaczna część inwestycji przewidzianych w ramach budżetu partycypacyjnego opierała się o budowę parków czy rewitalizację terenów zielonych. Warto też dodać, iż w przeciągu ostatnich lat w mieście powstały sklepy znanych, miedzynarodowych sieci takich jak Obi, Kaufland czy Tesco. Rozpoczęto także budowę dwóch kolejnych galerii handlowych.

źródło zdjęcia: wikipedia.pl

Unia Europejska

Po przemianach 1989 roku przyszedł okres jeszcze gwałtowniejszych zmian. III RP starała się jak najszybciej zażegnać pozostałości po komunizmie. Dla Leszna jednak był to czas zastoju i stagnacji. W mieście nie działo się nic aż do roku 2004, kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Pani Irena zapamiętała ten okres jako drugi przełomowy moment w historii Leszna. Znów miał miejsce rozkwit miasta. Z Unii popłynęły pieniądze, dzięki czemu zaczęło powstawać wiele udogodnień. Dało się także zauważyć rozwój gospodarki.

 -Dzięki unijnym dotacjom to miejsce stało się jeszcze bardziej przyjazne. Pojawiło się wiele ułatwień dla niepełnosprawnych, miasto stało się jeszcze bardziej "zielone" i pojawiło się w nim wiele obiektów rozrywkowych. Co prawda minęło kilka lat, zanim rozwój dało się naprawdę odczuć, jednak obecnie, dzięki pieniądzom unijnym, mamy w Lesznie np. kino czy galeria handlowa.

Zdaniem mojej rozmówczyni wejście do Unii Europejskiej było bodźcem, który  pozwolił bardzo zwiększyć poziom życia mieszkańców Leszna. Dzięki dotacjom, lesznianie mogli zacząć korzystać z wielu udogodnień, na które miasta nie byłoby stać.

źródło zdjęcia: rynekhandlu.pl

Przełom roku 1989

Zapytałem Pani Ireny o życie w mieście w roku 1989. Był to niezwykle ważny rok w polskiej historii. Rok wielkich przemian. Rok, w którym ostatecznie upadł PRL Rok, w którym Polska ostatecznie odzyskała wolność. Spodziewać się więc można, że nastroje ludzi były bardzo optymistyczne, co zresztą nie mija się z prawdą. Nie inaczej było również w Lesznie.

-Gdy dowiedzieliśmy się o upadku komunizmu, z początku nie dowierzaliśmy. Nie było żadną tajemnicą, że władza była w bardzo słabym stanie, szczególnie po wydarzeniach z ostatnich 10 lat. Nikt jednak się nie spodziewał, że komunistów uda się obalić. Gdy to do nas dotarło, wybuchła euforia. Wszyscy się radowali, biegali oszołomieni po ulicy. Każdy się cieszył, że ten zbrodniczy system wreszcie upadł.

Reakcje mieszkańców Leszna nie były wyjątkowe. W całej niemal Polsce panowała radość z powodu obalenia reżimu. Ludzie świętowali, wychodzili na ulicę, cieszyli się. Był to wielki przełom w ich życiu, nadzieja na lepsze jutro. Było to coś, co miało odmienić ich życie na lepsze. Było to coś, co miało odmienić ich życie na zawsze...

źródło zdjęcia: polskaniezwykła.pl